Psychologická
podpora
„Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle“
Narození miminka je obecně považováno za radostnou událost, ale ne u každé maminky se pocity bezmezného štěstí dostaví. V období okolo porodu se mohou objevit příznaky duševní nepohody, zahrnující úzkost, deprese či dokonce psychózy, které negativně ovlivňují zdraví ženy i narozeného dítěte. Tyto projevy postihují až každou pátou ženu. A většina z nich (až 75 %) nevyhledá odbornou pomoc, což může vést k prohloubení obtíží.
O těžkých chvílích a duševních problémech žen v době okolo porodu se stále málo otevřeně mluví. Řada žen se za své pocity stydí a je pro ně těžké o nich hovořit. Jsme rádi, že i u nás v porodnici můžeme ženám tuto pomoc nabídnout.
Screening duševního zdraví ve Slánské porodnici
Slánská porodnice je již více než rok zapojená do přelomového projektu screeningu duševního zdraví v době těhotenství a po porodu. Vědci z Národního ústavu duševního zdraví ve spolupráci s organizací Úsměv mámy v roce 2020 vyvinuli novou jedinečnou aplikaci Kogito.
Projekt si klade za cíl jednak rozšířit povědomí o psychických obtížích u žen v perinatálním období a také poskytnout pro tyto ženy dostupnou péči.
Jak screening probíhá?
Kdo jsou „peerky“ a jak pomáhají?
Projekt také pracuje s tzv. peer pracovníky. Jsou to odborně proškolené ženy, které mají osobní zkušenost s danou situací a úspěšně se jim podařilo ji překonat. V tomto programu s názvem „Máma podporuje mámu“ je pak pro ženy snazší navázat kontakt a svěřit se svými problémy. Peer pracovnice může danou ženu lépe nasměrovat k potřebné pomoci.
O projektu Kogito
Kogito nemá v regionu střední a východní Evropy obdoby. Po vyplnění dotazníků, na které dostane uživatelka ihned zpětnou vazbu, se jí otevře Cesta z úzkosti nebo Cesta z deprese.
V této cestě, která má každá 5 etap, prochází uživatelka metodami kognitivně-behaviorální terapie (KBT), procvičuje relaxace a také plní úkoly, aby mohla procházet od jednodušších metod k těm složitějším,“ popisuje MUDr. Antonín Šebela, Ph.D. z Národního ústavu duševního zdraví. „Kogito propojuje základní techniky kognitivně–behaviorálního psychoterapeutického směru a praktické zkušenosti, které jsme načerpali při práci se ženami, jež v těhotenství nebo po porodu potrápila psychika. Psychoterapeutický obsah aplikace jsme tak doplnili o jejich skutečné příběhy,“ doplňuje Veronika Kubrichtová, zakladatelka a ředitelka organizace Úsměv Mámy.
Zdroj: NÚDS