Psychologická
podpora

„Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle“

Narození miminka je obecně považováno za radostnou událost, ale ne u každé maminky se pocity bezmezného štěstí dostaví. V období okolo porodu se mohou objevit příznaky duševní nepohody, zahrnující úzkost, deprese či dokonce psychózy, které negativně ovlivňují zdraví ženy i narozeného dítěte. Tyto projevy postihují až každou pátou ženu. A většina z nich (až 75 %) nevyhledá odbornou pomoc, což může vést k prohloubení obtíží.

O těžkých chvílích a duševních problémech žen v době okolo porodu se stále málo otevřeně mluví. Řada žen se za své pocity stydí a je pro ně těžké o nich hovořit. Jsme rádi, že i u nás v porodnici můžeme ženám tuto pomoc nabídnout.

Screening duševního zdraví ve Slánské porodnici

Slánská porodnice je již více než rok zapojená do přelomového projektu screeningu duševního zdraví v době těhotenství a po porodu. Vědci z Národního ústavu duševního zdraví ve spolupráci s organizací Úsměv mámy v roce 2020 vyvinuli novou jedinečnou aplikaci Kogito

Projekt si klade za cíl jednak rozšířit povědomí o psychických obtížích u žen v perinatálním období a také poskytnout pro tyto ženy dostupnou péči.

Jak screening probíhá?

V praxi se jedná o vyplnění krátkého dotazníku na tabletu, který je rodičkám před odchodem domů zapůjčen porodní asistentkou. Vyplnění je samozřejmě dobrovolné, my jej však doporučujeme.

Tým odborníků následně vyhodnotí, které ženy jsou rizikové pro rozvoj duševních obtíží, a posléze je sám kontaktuje s nabídkou pomoci. Maminky také dostávají informace, kam se samy mohou obrátit pro pomoc, když se psychicky necítí dobře.

Kdo jsou „peerky“ a jak pomáhají?

Projekt také pracuje s tzv. peer pracovníky. Jsou to odborně proškolené ženy, které mají osobní zkušenost s danou situací a úspěšně se jim podařilo ji překonat. V tomto programu s názvem „Máma podporuje mámu“ je pak pro ženy snazší navázat kontakt a svěřit se svými problémy. Peer pracovnice může danou ženu lépe nasměrovat k potřebné pomoci.


O projektu Kogito

Kogito nemá v regionu střední a východní Evropy obdoby. Po vyplnění dotazníků, na které dostane uživatelka ihned zpětnou vazbu, se jí otevře Cesta z úzkosti nebo Cesta z deprese.

V této cestě, která má každá 5 etap, prochází uživatelka metodami kognitivně-behaviorální terapie (KBT), procvičuje relaxace a také plní úkoly, aby mohla procházet od jednodušších metod k těm složitějším,“ popisuje MUDr. Antonín Šebela, Ph.D. z Národního ústavu duševního zdraví. „Kogito propojuje základní techniky kognitivně–behaviorálního psychoterapeutického směru a praktické zkušenosti, které jsme načerpali při práci se ženami, jež v těhotenství nebo po porodu potrápila psychika. Psychoterapeutický obsah aplikace jsme tak doplnili o jejich skutečné příběhy,“ doplňuje Veronika Kubrichtová, zakladatelka a ředitelka organizace Úsměv Mámy.  

Zdroj: NÚDS